A HelloMentor projekt keretein belül NGO-k számára is kínáltunk fejlődési lehetőséget mentorálási programunkkal. Az önkéntesekkel együttműködő szervezetek a toborzási, és koordinálási módszereiket tudták fejleszteni. Mindannyian felkészültek a határon innen és túlról érkező jelöltek fogadására.
A szervezetek tevékenységének felméréséhez hozzátartozik, hogy megismerjük az önkénteseik foglalkoztatásának céljait is. A korábbi évek tapasztalatait átbeszélve feltártuk és elemeztük az esetleges problémákat.
A toborzás meghatározó része a megfelelő kommunikáció, így ennek a fejlesztése fontos szerepet játszott a mentorálás során. Ezen kívül foglalkoztunk a szervezeteken belüli kommunikációval is, tehát a kollégákkal való kapcsolattartás javításával.
Különböző feladatokkal növelhetjük egy szervezet tagjainak csapatszellemét és kitartását, ilyenekkel is készültünk mentoráltjaink számára.
Partnereink közé tartozott többek között a HÖOK, azaz a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, akik feladatai közé tartozik az EFOTT, az ország legnagyobb hallgatói eseményének megszervezése. Együtt továbbfejlesztettük a fesztivál önkéntes foglalkoztatását, a jövőben például új feladatkörökkel és egy kiforott programmal várják majd az önkénteseiket.
Az Együtt az Interkulturális Akcióért Alapítvánnyal a toborzásuk komminukációs stratégiáját gondoltuk újra, valamint az összetartozás megerősítésére is koncentráltunk.
A Kolorádó Fesztivállal is a megfelelő kommunikáció kérdéskörét jártuk körbe, a potenciális önkéntesek lemorzsolódásának elkerülése végett. Ők is szerették volna újragondolni az önkénteseknek szánt feladatköröket és kapacitásokat, illetve létrehozni egy váratlan helyzetekre reagáló ügyeleti csapatot.
Együtt dolgoztunk még a Tisza-tavi Fesztivál szervezőivel a toborzási stratégiájukon és a Váci Dunakanyar Színház csapatával is, akik elsősorban az önkéntesek koordinálásán szerettek volna javítani.
Mindegyik szervezet nyitottan és felkészülten áll a határon túlról érkező önkéntesek fogadására.